How Do You Calculate Price Per Pound?

To determine the price per pound, divide the total price by the weight in pounds. For instance, if three pounds of apples cost $5, then the price per pound is $1.67, calculated by dividing $5 by three.

The term “per” implies “for each,” and in most cases it can be replaced with a division symbol, as in miles per gallon or price per unit. This is useful for comparing the pricing of things supplied in varying quantities. By dividing the prices by the number of units, it is possible to determine which price per unit is the lowest.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Read More

Recent